Κάρυστος | Μαρμάρι | Στύρα | ειδήσεις | τα νέα τώρα

Δημοσίευση από: admin

Νίκη με 18 πόντους για το ΑΕ ΚΑΡΥΣΤΟΥ.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η ομάδα του ΑΕ ΚΑΡΥΣΤΟΥ στον πρώτο αγώνα για το πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας με αντίπαλο τον ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟ. Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα της Καρύστου να δείχνει από την αρχή την διάθεση για επιθετική άμυνα και επιθέσεις με υπομονή, βρίσκοντας λύσεις τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση από πολλούς παίκτες. Ειδικά το πρώτο ημίχρονο ήταν ιδανικό σε όλους τους τομείς κλείνοντας το σκορ με διαφορά +22  (49-27).
Ο Τελεθριακός έκανε καλό Γ΄ 10λεπτο, μείωσε σε 53-38 στο 24′ για να τελειώσει η γ΄ περίοδος με 65-50.
Στο τελευταίο 10λεπτο η ομάδα της Καρύστου είχε τον απόλυτο έλεγχο, η διαφορά διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα (70-51 στο 32′), για να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνος της χρονιάς με τελικό σκορ 81-63.

MVP της αναμέτρησης ο center της ομάδας Κωνσταντίνος Ντιφαντής, με 32 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, κατεβάζοντας 14 rebounds και σκοράροντας 24 πόντους,
Αξιοσημείωτη η απουσία του Γεωργίου και του Ζέρβα λόγω τραυματισμών, ενώ από τα θετικά η επάνοδος του πρώτου αρχηγού της ομάδας της Καρύστου του 2018, Παναγιώτη Κιούκη.

Διαιτητές: Τσάλας Ι.-Νικολιάς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-12, 49-27, 65-50, 81-63.
Α.Ε. ΚΑΡΥΣΤΟΥ (Δημητρίου): Σφυρίδης, Ντιφαντής 24, Κατσινόπουλος, Κιούκης 3 (1), Παρασκευόπουλος 16 (1), Καλούδης 10 (1), Καλύβας, Κατσογιάννης 7 (1), Ροδολάκης, Κάππος, Φρουσκλιάς 21 (1).

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου): Ζώγας, Ιωαννίδης, Παπανικολάου 6, Μιχαηλίδης 5 (1), Τσιτούμης 6, Γρυπάρης 13 (2), Φωτητζόγλου 16, Λούκας 2, Λιόντος, Κικίδης Κ. 1, Κικίδης Ν., Ιμαριάγκμπε 14.