Κάρυστος | Μαρμάρι | Στύρα | ειδήσεις | τα νέα τώρα

Δημοσίευση από: admin

Μεγαλειώδης  εμφάνιση και πρώτη εκτός έδρας νίκη για την ομάδα του ΑΕ ΚΑΡΥΣΤΟΥ.

Το Σάββατο η ομάδα μας ταξίδεψε στην Θήβα για την πρώτη εκτός έδρας αναμέτρηση με την ομάδα του ΑΡΗ ΘΗΒΑΣ. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους χωρίς να γνωρίζει πολλά η μία για την άλλη. Δεν θα είναι υπερβολή να αναφέρουμε ότι ο ΑΡΗΣ αγωνίστηκε με παίκτη παραπάνω, αναφερόμαστε στους φιλάθλους της ομάδας  τους που γέμισαν το κλειστό της Θήβας και με μεγάλο παλμό και ένταση υποστήριξαν ασταμάτητα τον ΑΡΗ ΘΗΒΑΣ μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Η ομάδα του ΑΕ  ΚΑΡΥΣΤΟΥ έκανε ιδανική εκκίνηση από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και μετά την ισοπαλία 9-9 έκανε ένα επιμέρους 0-14 μετατρέποντας την ισοπαλία σε 9-23.

Το σοκ της ομάδας του ΑΡΗ ΘΗΒΑΣ ήταν φανερό και δεν μπόρεσε να ανακάμψει με τις επιλογές της ομάδας τις Καρύστου, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση να ακολουθούν το πλάνο του coach Δημητρίου φτάνοντας την διαφορά στο ημίχρονο στους +19 (24-53). Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Θήβας τα έδωσε όλα για ξαναμπεί στο παιχνίδι αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να ρίξει την διαφορά στους 10 πόντους 1.44 πριν την λήξη του αγώνα.

Η ομάδα μας στα τελευταία αυτά λεπτά διαχειριστικέ τον χρόνο με σωστές επιθέσεις για να κλείσει τον σκορ στο 71-80. Στην πρώτη της εκτός έδρας αποστολή πήρε μία μεγάλη νίκη που αν υπολογίσουμε ότι ο ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ είναι ομάδα για τα Playoffs μπορούν όλοι να καταλάβουν την σπουδαιότητα της επιτυχίας.
Μετά τους αναμενόμενους πανηγυρισμούς ο coach της ομάδας υπενθύμισε σε όλους τους παίκτες ότι ήταν βέβαια μία μεγάλη εμφάνιση αλλά είμαστε στην αρχή του πρωταθλήματος και έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας.

Διαιτητές: Ντάνος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-32, 34-53, 56-69, 71-80.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας-Τσαραμπάρης): Κουτρουλάρας, Βουρτζούμης 13 (3), Τσομπανέλης, Σκυριανός, Χαρατσής Π. 1, Χαρατσής Ι. 23, Καραδόπουλος 11 (2), Παπαποστόλου, Στρατέλος 3, Μπόκος, Πανδής 3, Χάλιος 17.

Α.Ε. ΚΑΡΥΣΤΟΥ (Δημητρίου): Σφυρίδης, Ντιφαντής 16, Κατσινόπουλος, Κιούκης, Παρασκευόπουλος 13 (1), Καλούδης 7, Καλύβας 3, Κατσογιάννης 8, Ροδολάκης, Κάππος, Φρουσκλιάς 33 (5).

Επόμενος αντίπαλος του ΑΕ ΚΑΡΥΣΤΟΥ ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ εντός έδρας αυτό το Σάββατο 29/10 στις 16.00 στο κλειστό  Καρύστου «Π. Μώρος». Πάμε να υποστηρίξουμε την ομάδα μας.