Κάρυστος | Μαρμάρι | Στύρα | ειδήσεις | τα νέα τώρα

Δημοσίευση από: admin

Κακή αρχή, άνετη συνέχεια και αγχώδης τελείωμα, θα μπορούσε να είναι ο τίτλος του χθεσινού αγώνα μπάσκετ του ΑΕ ΚΑΡΥΣΤΟΥ με τον ΠΑΝΕΥΒΟΪΚΟ. Ο αγώνας ξεκίνησε άσχημα για την ομάδα της Καρύστου που «έσπασε τα καλάθια» και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-14.
Μετά από ένα time out και πολλές φωνές από τον Coach η ομάδα ξύπνησε στο δεύτερο δεκάλεπτο και με καταπληκτική άμυνα έκανε επιμέρους σκορ 19-4 μετατρέποντας το 2-14 σε 21-18.
Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με ίδιους ρυθμούς με την διαφορά να φτάνει τους 14 πόντους. Κάπου στο τελευταίο 2λεπτο και όταν φαινομενικά όλα είχαν τελειώσει, με το rotation να έχει ανοίξει για όλους τους παίκτες, η ομάδα παρουσιάστηκε νευρική δίνοντας ευκαιρία στον ΠΑΝΕΥΒΟΪΚΟ να επιστρέψει στο σκορ, φτάνοντας μάλιστα την διαφορά στους 2 πόντους 62-60, μόλις 6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Τελικά επικράτησε ψυχραιμία και πετυχαίνοντας άλλους 2 πόντους από βολές, η ομάδα μας πήρε την νίκη με το τελικό 64-60. Ο στόχος επετεύχθη με την δεύτερη σερί νίκη, παραμένοντας στην πρώτη θέση μαζί με άλλες 3 ομάδες οι οποίες έμειναν και αυτές αήττητες. Την επόμενη εβδομάδα αρχίζουν τα δύσκολα, αφού ακολουθεί το πρώτο ντέρμπι πρωτοπόρων ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ – ΑΕ ΚΑΡΥΣΤΟΥ και τα πράγματα θα αρχίσουν να ξεκαθαρίζουν.
Φυσικά ακόμα είναι νωρίς, αλλά όλοι θέλουν να είναι στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας όταν θα τελειώσει ο πρώτος γύρος. Το παιχνίδι είναι το επόμενο Σάββατο 6/11 στις 18:00 εκτός έδρας  στο κλειστό της Χαλκίδας.
Το σίγουρο είναι ότι μία νίκη εκτός έδρας εκτός από την ψυχολογία, δίνει αυτόματα και το πλεονέκτημα στην ομάδα μας για μία από τις 2 πρώτες θέσεις του ομίλου.

Διαιτητές: Γκαράς-Καρβούνης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-14, 21-18, 38-39, 64-60.
Α.Ε. ΚΑΡΥΣΤΟΥ (Δημητρίου): Δρόσος, Ελευθερίου 12 (1), Παρασκευόπουλος 15 (1), Ψιάκης 3 (1), Μαγγίνης 9, Καρύκας 3 (1), Γιαννάκος, Κάππος, Ζέρβας 2, Γεωργίου, Παπαιωσήφ 20.
ΠΑΝΕΥΒΟΪΚΟΣ (Κόντος): Μπασινάς 8 (2), Πάτας 26 (4), Πετρογιάννης 13, Αρσενικός 5 (1), Ντόβρος, Χαραλάμπους 2, Δημάκος, Κιμουλιάτης 4, Κόντος 2, Βαρβαντάκης.