Κάρυστος | Μαρμάρι | Στύρα | ειδήσεις | τα νέα τώρα

Δημοσίευση από: admin

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Με νίκη "χρυσάφι" επέστρεψε από το κλειστό γυμναστήριο Καθενών το ΑΕ ΚΑΡΥΣΤΟΥ. Σε ένα παιχνίδι με "χιτσκοκικό" φινάλε η ομάδα μας κατάφερε να πάρει μεγάλο διπλό στον εκτός έδρας αγώνα με την ΔΟΞΑ ΔΙΡΦΥΩΝ με σκορ 61-63. Αξίζει να αναφέρουμε ότι η ΔΟΞΑ τερμάτισε πρώτη στον όμιλο της, αήττητη μέχρι χθες στην έδρα της,  με ρεκόρ 9 νίκες και 1 ήττα!
    Η πρεμιέρα λοιπόν της β’φάσης στη Γ’ ΕΣΚΑΣΕ δίνει το πρώτο μεγάλο βήμα στην προσπάθεια της ομάδας μας να καταλάβει την μία από τις 2 πρώτες θέσεις στα playoffs, κάτι που θα της δώσει το δικαίωμα να ελπίζει για άνοδο.
    Αυτό ήταν το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα για το ΑΕ ΚΑΡΥΣΤΟΥ. Μένουν ακόμα 3 αγωνιστικές με την επόμενη να είναι εντός έδρας με την ομάδα του ΑΟ ΔΟΣΙΑΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ. Ο αγώνας είναι προγραμματισμένος για αυτό το Σάββατο 25/5/19 στης 17:00 στο κλειστό γυμναστήριο Καρύστου Π.Μώρος. Το γήπεδο αναμένεται να γεμίσει από τους φίλους της ομάδας, δίνοντας ώθηση για την επόμενη σημαντική νίκη.

Στα αγωνιστικά τώρα, το τέλος του αγώνα με την Δόξα δεν ήταν για καρδιακούς. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά, αιφνιδιάζοντας τον αντίπαλο, παίρνοντας από την αρχή κεφάλι στο σκορ, φτάνοντας την διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου στους 16 πόντους 24-40. Στο μπάσκετ όμως τίποτα δεν τελειώνει πριν το τελικό σφύριγμα. Ότι έκανε η ομάδα μας στο πρώτο ημίχρονο, το δέχτηκε από την αρχή κιόλας του δεύτερου ημιχρόνου φτάνοντας το παιχνίδι στο καλάθι 61-63. Τα τελευταία 32 δευτερόλεπτα η κάθε ομάδα είχε από μία επίθεση, με πρώτη την ΑΕ ΚΑΡΥΣΤΟΥ που αστόχησε σε κοντινό 2ποντό. Είχαν μείνει 12 δεύτερα με την ΔΟΞΑ να έχει την μπάλα και με την ομάδα μας να παίζει καταπληκτική άμυνα, τελείωσε ο χρόνος  χωρίς καλάθι.  Έτσι παρέμεινε το τελικό 61-63.